MJEKESI  

MJEKESI

E META E MESHKUJVE NE TE SHPREHUR

MESHKUJT NUK FLASIN MBI C'FARE NDJENJE.KJO NDODHE SEPSE ATA NUK MUNDEN PASI QE U MUNGIN NJE NERV FEMROR.
MBAJTESI I CMIMIT NOBEL <> ENDE MENDON SE PIKERISHTE KJO MUNGESE NERVASH I BEN MESHKUJT TE DUKEN TE FTOHTE.VETEM NE TRURIN E FEMRES KA LIDHJE NERVORE MES QENDRAVE TE NDJENJAVE DHE TE FOLURES. PRANDAJ ESHTE E VESHTIRE PER MESHKUJT TE SHPREHIN NDJENJAT E TYRE.
SIDOQOFTE KJO E METE E MESHKUJVE NUK PERBENE NDONJE VESHTERSI PER TO NE MAREDHENIE BASHKE SHORTORE.
MESHKUJT U HAPPEN NDONJE MIKUTE TYRE VETEM NE RASTIN KUR KJO MAREDHENIE ESHTE NE RREZIK.

TRAJTIMI PA DHIMBJE I DHEMBEVE NEPERMJET LAZERIT

NJE VEGEL ME LAZER ME FUNKSION TE DYFISHT DHE E FRYMEZUAR NGA TEKNOLOGJIA E HAPESIRES SE NASES MUND TE ZEVENDESOJE GERRYESIN DHE SKALPELIN E DENTISTIT.KJO VEGEL ESHTE E AFTE TE GERRYEJ DHEMBIN DUKE E BERE GATI PER MBUSHJE SI DHE MUND TE PERDORET PER OPERACIONE TE MISHIT TE DHEMBEVE.
KJO BEHET E MUNDUR NEPERMJET NDRYSHIMIT TE GJATESIVE TE VALEVE TE RREZEVE LAZER.
THUHET QE KJO PAISJE E RE NUK TE SHKAKTON DHIMBJE.DHEMBI I MBUSHER DO TE JETE ME I FUQISHEM SE LAZERI DO TE HEQE NJE COPEZ ME TE VOGEL TE DHEMBIT TE SHENDOSHE NGA CFARRE BEN VEGLA GERRYESE E DENTISTIT.SASIA E GJAKUT QE DO TE DALE NGA OPERIMI I MISHIT DO TE JETE ME VOGEL SE SA SASIA QE DEL KUR THERET MISHI ME SKALPEL.

EDUKIMI SEXUAL

Nese deshironi ta zbulojme te fshahten dhe t’u pergjigjemi pyetjeve se c’duhet te bejme qe jeta e jone sexuale te jet me e sukseshme dhe me e mire,menjehere duhet te kemi te qarte se nuk ekziston nje fshehtesi,por disa sosh,te cilat,se bashku,mund te ndikojne ne permiresimin e sexsit dhe ne kenaqesine tone.


Lista prioritare

Sexin duhet ta vendosim ne listen prioritare.Nje prej gjerave me te rendesishme eshte qe sexit ti jepet perparesi ne jete.Ne kete pike pajtohen te gjithe expertet.Nese sexi eshte gjeja e fundit ne kete liste,ka pak gjasa qe ai te jete i mire.Keshtu thote doktoresha Zusman nga New York.Profesor Rosental,autor i librit “ Sexi per mby dyzetvjecaret ”,keshillon qe dashuria te planifikohet atehere kur kemi me shume energji,kreativitet dhe imagjinate.Kryesisht sexi nuk duhet te lihet per kohe kur jemi te molisur.


Kalendari

Regjistrojeni sexin ne kalendarin tuaj.Nje prej menyrave qe ta beni sexin prioritar eshte qe me partnerin ose partneren te caktoni qysh me pare kohen per te.


Hulumtimi

Nxirrni sexin nga dhoma e gjumit.Profesor Denton,specialis per maredhenie bashkeshortore,thote se jeta sexuale e shumices se cifteve eshte shume monotone,dicka qe perseritet thote ai,do t duhej te hulumtonin vazhdimisht menyra te reja te maredhenieve sexuale.Nuk eshte e thene qe ai te zhvillohet gjithnje ne dhome te gjumit.


Pozita

Ndryshojeni poziten tuaj gjate sexit.Ata qe kete e bejne gjithnje ne te njejten pozite pak do te mund te arrinin.


Gjithcka eshte sex

Pranoi gjithcka qe t’ju vije perdore.Ciftet shpesh mendojne per sexin vetem ne kuptim te maredhenieve sexuale.Definicioni i sexit nuk eshte vetem ejakulimi,por edhe disa perjetime te tjera,si perqafimi I ngrohte etj.


Komunikimi

Mos pritni nga partneri juaj qe t’ju lexoj mendimet tuaja.Per nje sex vitale me rendesi ka komunikimi i mire.Prandaj,te bisedojme!Mos pritni qe personi tjeter te dije se cka deshironi.


Iniciativa

Inciativen duhet ta ndani se bashku.Mos lejoni qe mashkulli apo femra gjithmone te jete inciator/e.Ndonjehere edhe pala tjeter duhet te jete inciator,mashkulli apo femra.


Rasti special

Bejeni dashurine tuaj nje rast special.Kjo nuk duhet te behet gjithnje,sepse nuk eshte e mundshme,por ndonjehere sexi duhet te jete ngjarje.Kjo ka rendesi te madhe sidomos femrat.


Harmonizimi

Harmonizoni oret tuaja.Duhet ta dini se disa persona deshirojne qe te shkojne ne shtrat per te bere sex ne te njejten kohe.


Televizioni

Largojeni televizorin nga dhoma e gjumit.Disa persona jane aq te interesuar per filmin sa jane ne gjendje ta shikojne deri ne fund.Mandje,ata hidherohen nese partneri kerkon qe ai te fiket.Ose qe te dy partneret e shikojne aq gjate televizorin sa pastaj nuk jane te disponuar te bejne asgje,sepse lodhen.


Statistika

Mbani statistiken tuaj.Nje prej menyrave per te prishur sexin e mire eshte te perpiqeni ta mbani hapin me te tjeret.Ajo qe per dy partneret eshte e perbashket dhe e kenaqshme,ajo eshte e mire edhe per sexin e tyre.


Dallimet

Lejoni qe sexi te jete njerezore.Mos pritni qe sexi cdo here te jete perfekt,sepse ashtu do te zhgenjeheni.Dallimet do te jene te pranishme gjithnje.Njehere sexi mund te jete pasionant dhe romantik,heren tjeter mund te jete vetem i kenaqshem.


Ngadalesia

Kenaquni me sexin ngadale,pa u ngutur.Sexi i mire dhe i gjithperfshishem behet ngadale,edhe pse ka raste kur ai mund te behet edhe shpejt.


Pershperitja

Pershperitja e fjaleve dhe shprehjeve te buta,perkedhelese e ndihmone shume afrimin e partnereve dhe sexin e sukseshme te tyre.