POEZI  

POEZI

KOSOVE DASHURIA E IME

RRUGEVE E SKUTAVE NE METROPOLET E TUA
NUK DIJE KU TA FSHEH KETE TRUP.
SA HERE ME ZBARDHE AGIMI
ME SYTE E MIJE TE KUQ,
THUA SE NATA NUK KA FUND.
DHE UNE ENDERROJE MBREMJEN
ME GJUME TE REHATSHEM,
POR ASESI TE ME ZBARDHEN SYTE.
GJAKU IM ME VLON
MENGJESET ME ZBARDHEN,
E UNE NUK E DIJE DILEMEN,
A JAM ENDE BIRI I JUAJ
APO I METROPOLEVE.
A THUA ME PERCJELL URATA APO MALLKIMI PSE TE BRAKTISA
KOSOVE DASHURIA IME

KOSOVES

ECI TROTUAREVE NE QYTETET E EVROPES
NUK DI KU TA VENDOJ KEMBEN
E NUK DI KU TA LEJ MERZINE,
NJE MALL ME VETE E MBARTI
E KERKOJ NJE DYELL.
SA JETA HEQE
QE EDHE UNE TE NGROHEM E JETA EDHE MUA ME TAKON.
ATDHE KUR TE NGROHE DYELLI?
ME THAUJ EMRIN SHQIPERI,
TA THEM MBIEMRIN KOSOVE.

,

LULES SE KEPUTUR

LULE E BUKUR MOJ LULEJA ME VESE
PSE ME JE KEPUTUR DHE LIDHUR ME BESE
SA HERE TE ENDERROJ NE SY TE SHIQOJE
DHE TE THEM DY FJALE
TE DUA TE DUA DERI SA TE JEM I GJALLE
ASGJE NE KETE BOTE S'PASKA
RENDESI MOJ LULE E KEPUTUR
KETO VARGJE JANE PER TY
SHUME KOHE DO TE BEHEN
SHUME KOHE DO TE SHKOJNE
EDHE PSE S'DO TE TE SHOHE
MENDJEN ME ZEMER GJITHMONE DO TA KUJTOJN
LAMTUMIRE MOJ LULE
PER SE FUNDIT HERE
EDHE NE KOPSHTIN TJETER KUJTOM NDONJEHERE
CDO GJE NGA KJO JETE MBETET KUJTIM
LAMTUMIRE,LAMTUMIRE ME LOTE NE SY O SHPIERTI IMI.
,

TO F.M.

I slumbered with your poems on my breast
Spread open as I dropped them half-read through
Like dove wings on a figure on a tomb
To see, if in a dream they brought of you,

I might not have the chance I missed in life
Through some delay, and call you to your face
First soldier, and then poet, and then both,
Who died a soldier-poet of your race.

I meant, you meant, that nothing should remain
Unsaid between us, brother, and this remained--
And one thing more that was not then to say:
The Victory for what it lost and gained.

You went to meet the shell's embrace of fire
On Vimy Ridge; and when you fell that day
The war seemed over more for you than me,
But now for me than you--the other way.

How over, though, for even me who knew
The foe thrust back unsafe beyond the Rhine,
If I was not to speak of it to you
And see you pleased once more with words of mine?

 

ZANI I ZEMRES

KAM LUTUR BYLBYLIN TE ME JAP KENGEN PER TY
NUK ME KENDOI....
KAM LUTUR POETIN TE ME JAP POEZINE PER TY
NUK KISHA SHKRUAR ASGJE....
KAM LUTUR DYELLIN TE JAP DRYTE PER TY
MA FALI SHIUN.....
KAM LUTUR HENEN TA ME JAP NJE RREZE PER TY
ME DHA TERRIN.....
O SA SHUME KAM LUTUR ASKUSH
ASGJE NUK ME DHA......
VETEM ZANI I ZEMRES
DY FJALE I KENDOJE
TE DUA...................

 

ENDER E NDALUAR

TERE BOTA E PRET
QE ORA TE BEJE TIK TAK
AGIMI SI DO TE JETE
SHUME VITE KALUAN
DITET ME SHEKUJ U MATEN
NJERZIT ME NUMRA MATEMATIKORE
PARA AGIMIT TRAGJEDI PSE?
SA FJALE THOTE AGIMI NUK DO TE VJEN
MITROVICEN TMERI DUHET TA MBAJE
KUR DO TE NDALEN FJALET?
MENGJESI AFROHET
PRITJA E MADHE VAZHDON
A THUA MITROVICA DO TE BUZEQESHE?
A THUA KOSOVA DO TE JET JO VETEM ME EMER
HISTORIA DO TE NA GJYKOJ .


 

ENDERRA

Dokumentet me gjak te perlyer
Fjale te erreta shkruaj per jeten time.
Dashurit,besimet e mia nder okupim jane
zara hedhin mbi tabutin tim
nga adresat ne xhep shprese s'mbeti
kur ne dhe te futem njerezit e shatit
kur detit ti afrohem guralecat dhe rera
ditet te kaluara te mia i poshtrojne.
Fjale te erreta shkruaj per jeten time.
Dhe era rrudh raportet policore
grate teper ne mekat zhyten
nga pullat e hapura te disa kemishave te zbehta
si kose e Celikte shkunden femijet
ndermjet rreshtave te detit.
Paturp nata klith ne trurin e dryshkur te qytetit
besimi me shtohet kufrit duke ju afruar.
Fjale te erreta shkruaj per jeten time
aq u lodha sa qe u lodha nga njohja e botes
floket shume mu lodhen ne gjumerat e rinise
ne kohe idhtira per te duruar kur erdha
pjeset e mia qe me idhtira do te merreshin i shkatrova.
Dhe tash mundem ta filloj nga fillimi librin
qe fletat e shumta duke i kercyer e mbarova.
Kenge per ADEM JASHARIN
Po qan shkjau prej trishtimi
Lajm i zi Serbi na mbrrini
Se ne Kosove u dha kushtrimi
U ngrit burri e i biri trimit
U ngrit trimi e aj bir trimi
Qe me i pari ia qiti timin
Rrokni armet kush eshte i gjall
Tere KOSOVES zot me i dale
Nga cdo ane po dridhet vendi
Mos eshte i gjall skenderbeu
Jo mor shka o shka i shkret
Skenderbeu jo nuk ka vdek
Se nuk vdes shpirti i luftetarit
Jehuan fjalet e ADEM JASHARIT

Cpo ushton DRENIC e gurit
Prite trimin he burr i burrit
Prite trimin e KOSOVES
Qe ja theu kuvendin evropes
Theu kuvend e theu durimin
Tridhjet shkijeve jau kuqi shpinen
Kush ta rriti KOSOVE nderin
ADEM JASHARI sy skifteri
HAMZ JASHARI ky shqipe mali
Si Qerqizi e Mihajli
U ngrit KOSOVA ane e mbane
UCK-e jemi te tane


Adem Jashari
Gjemon toka e dridhet mali
Po lufton Adem Jashari
Therret Ademi,Hamz o vlla
Ne istikame pritat mej za.
Mos ki dert Adem o vlla
Se shka te gjalle nuk
kemi me la
Therret Shabani bijet e vet
Bini djem se me rane shkijet
Mos ki dert baba Shaban
Se ike djemt ne istikam
cka ka toka qe po dridhet
Adem Jashari i gjalle
Nuk lidhet
Ka dal shkau i biri shkines
Nuk eshte kjo toka e Cetines
Se ktu i thojn Drenica nan
Nuk e leshojme pa vdeke te tane.
UCK
cka kan lugjet qe gjemojne
UCK-ja po luftojn
Jane cue ne kembe keta djemte e ri
Dojne KOSOVEN pa Serbi.
Sa mire trimat jane bashkue
Edhe shtabin e kane formue
Telegramet gjithe ka i cojn
Ushtrin tone do ta formojm
Ndal Evrope mos u habit
UCK-ja ka dale ne prit

Jan te pendes dhe te pushkes
Se jane nipat te Shaban Polluzhes.
Ne flamur djemte jane betue
Te gjithe Kosoven me clirue
Keta jan trimat e lirise
Qe luftojn kunder Serbise.
Jane gjithe bashke por si viluri
Si pret pushka e si ndal guri.
Per here te pare ne histori
Ka Kosova nje ushtri
Te gjithe e therrasin me nje emer
UCK-ne e kane ne zemer.

THE BEST MEMORY


Forget each kindness that you do.
As soon as you have done it.
Forget the praise that falls to you.
The moment you have won it.

Forget the slander that you hear.
Before you can repeat it.
Forget each slight, each spite, each sneer.
Werever you may meet it.

Remember every kindness done to you.
Whatever its measure.
Remember prise by others won.
And pass on it with pleasure.

Remember every promise made.
And keep it to the letter.
Remember those who lend you aid.
And be greatful debtor.

Remember all the happiness that.
Come your way in living.
Forget each worry and distress.
Be hopeful and forgiving.

Remember good, remember truth.
Rmember heaven's above you.
And you will find through age and youth.
That many hearts will love you.Kur dashurohet naten

Nata ty te ngjan,
ti je e zeze,e zeze si ajo,
e zeze dhe e bukur.
Hena pergjysem me vetullat e tua
ngaterron fjalet e botes me heshtjen.
Nata ty te ngjan,e zeze dhe e bukur.
Hena mua me ngjan
ben sikur fle
dhe kerkon ne tradheti gjurmet e tua.
Erresira mori c'i perkiste
bukurine tende dhe gjumin tim,
dashuria jone pikepyetje dhe gabime,
ja cdo te thote te duhesh ne erresire.
Kur takohemi e shihemi ne sy
me kujton dashurine per te cilen
dhe ke qare,
por pas kraheve fshin syte,sigurisht,
ne dashuri te gjithe jemi nga pak
genjeshtare


ERA QE ME SHTYN TE REND

O Zot, dashuria gjithnje rilind
si Feniks nga zjarri i shuar

Pikezat e vogla, nje galaktike e pafund
mbi trupin tend si stuhi yjesh ndizen e shuhen
uji s'ka te reshtur
trupi s'ka te shuar
nen puthje te ngrohta qe s'kane te ngopur nga etja per ty.

Yjezimi i kalter tret kripen e lekures
ate pike det te jonizuar ne shpatullen tende
arome qe sfidon deodorantet moderne
kete standartizim neverites
qe e ben dhembjen pa forme e dashurine pa shije.

Era e trupit te femres eshte aroma e saj e patjetersueshme
njerezore, pak e athet, qe nuk te ben kurr te velesh
por gjithnje ta duash...

Ti nimfe e grua gjithnje nen dushin e kalter qe tret aromen e detit
nen puthje bulezash qe dashurohen marrezisht me gjirin
tend te bardhe
e shkrihen e treten ne marrezi xhelozie
( xhelozi sterile-mashtrim i vetvehtes)
e humbasin... humbasin potershem ne rrekera ujrash
tek marrin pas vehtes kujtimin e djeshem.

Ne djall! Le te ikin!
Ata qe na braktisen le te ikin
neper mugetira harrese, trishtimi.
Le te ike e djeshmja
si nje molusk fosforoshent i vdekur...
Sepse,o Zot, dashuria gjithnje rilind
si Feniks nga zjarri i shuar.

Rrofte e nesermja
dicka e bukur, e ngrohte
qe te sembon ne lartesine e gjoksit
ne thellesi te dhembjes, dicka
qe sa me shume ta harrosh
aq me shume eshte brenda teje.

Ja erdhi e nesermja ne trajte Kupidi
troket ne dritaren tende
me nje mase vere ne kupen e qiellit
Shigjetari te therret ta pish e ti e rrekellen me droje
nen rrrezet e diellit
pak e nga pak
ti ndjen serisht ne lekure shijen e kripes dhe eren e detit
e serisht buzet perthahen e ndizen...

Gjithnje e me shume e ndjen vehten grua
Pak si te gjitha - e krejt ndryshe prej tyre
Ti, Era ime, qe me shtyn gjithnje te rend!


NUK DU SE CME GJETI
Me ka humbur qetesia
Naten vone ri
Nuk di se c'me gjeti
U bere sebep ti

Nje here mos te shoh
Nje here mos te lexoj
Nuk di se cme gjeti
S'di si te veproj

Fryu ere nga mali
Fryu ere nga deti
Mu fshine mesazhet
Nuk di se cme gjeti


TELAT E ZEMRES

Dikur luaja ne kitare
Dhe gishtat levizja ngadale
Ti luan sot me mua
Me telat e zemres te dale

Dhe embel-embel gervishin
Mbi plaget e zemres te cjere
Po s'kthehet me ajo kohe
Nuk vjem me asnjehere

MERI
Nata e lodhur
Ndali udhetimin
Ne floke
Ne vetulla
Ne syte e tu.
Gonxhia e trendafilit
Tek te puthej buzet
S'arriti te shkeputej
Mbeti aty...
Te shoh keshtu te bukur
Te krahasoj
me sirenen e detit
Rraktise kaltersine e tij
per ndonje princ te dashuruar
Jo...
U shfaqe per te jetuar
ne endrat e djemve.
Me yllin e mengjesit
Me shkelqimin tend
qiellor
pafajesisht
u ve flaken
fjongove te endrave
qe shume thuren
per Ty.
Ti je e bukur
O Zot
Je aq e bukur Meri
Kujtime te largeta
Ma ngacmojne
mendjen,
zemren
dhe zhduken,
zhduken
Si u shfaq e u zhduk
portreti Yt
ne mendjen time.
Vetem nje lot i nxehte
Me perkedhel
qerpiket
Me puth
Faqet
dhe...
Tretet ne fleten e bardhe.

Dikur
Nje sirene
u tret ne det si ky lot
u be shkume
Por Ti
Mos u kthe ne shkume,Meri
Adhuruesit e tu
Do te dashuroheshin
me detin.
Dikur
Nje yll u shkeput nga qielli.
Por Ti
kapu fort
Pas kaltersise se tij
Ne te kundert,
Fjongot e endrave
do te lidheshin me qiellin.
Je kaq e bukur Meri
S'mund te behesh shkume.
S'je meteor
Je si yll.
Por s'je e tille
Shembellen me nje sirene.
Por s'je
Ti...
Je e bukur Meri.
Je nje krijese
Qe fatmiresisht
o fatkeqesisht
Quhesh...
Njeri.


"All poets from Chauser to you are together,
You are linked, as though you lived together
in a giant room set in the middle of history.
Break-off, walk out of that organic relationship,
and you will sever the very source of life
that will permit your poems to sing."


>DASHURIA E PARE
>
>Ti luaje atehere me mua
>Atehere kur ishim rini
>Ti me thoshnje te dua
>Koken mbeshtesja tek ti
>
>Kaluan shume vite me rradhe
>S'te kam degjuar dhe pare
>Ti more rruget,u largove
>Une sillesha ketu verdalle
>
>Nje mesazh prej teje po pres
>Kur do te me vije valle??
>U ndame nga jeta n'dy pjese
>S'harohet dashuria e pare


VARKA E LUMTURISE

Ne varken e lumturise
Kishim hipur te dy
Une i jipja rremave
Ti me shihnje ne sy

Ne mes te detit ndaluam
Aty,ku s'na shihte njeri
Larg halleve e jetes
Beme dashuri

Nga larg te pyes ty vajze
A grua, cfare je,se di
kete ngjarje te bukur
A e kujton dhe ti ??

NJE VAJZE NE RRUGE

Oh:sa me vjen keq
Kur ne rruge te shoh
Te xhveshur,gjysmat heq
S'me njeh,dhe s'te njoh

Kush valle ta mesoj
C'te shtyu n'ket zanat
Cili eshte fajtori ??
Mendoj dit e nat

Ti lodhesh e mundohesh
Dhe hiqesh sikur qesh
Une e di sa vuan
Une e di sa heq

Ti moj vajze vuan
Ti cdo dite punon
Edhe pse dashuri ben
Dashuri nuk shijon

Ti shitesh dhe stershitesh
E ndron padron me rradhe
Po jeten tende te bukur
Kur do ta ndertosh, valle??Te pata thene,
i shtenjti im
shkruaj
dicka nga vetja
se kjo bote
eshte e ngaterruar
e nuk i dihet
se si vjen jeta


Nata ty te ngjan,
ti je e zeze,e zeze si ajo,
e zeze dhe e bukur.
Hena pergjysem me vetullat e tua
ngaterron fjalet e botes me heshtjen.
Nata ty te ngjan,e zeze dhe e bukur.
Hena mua me ngjan
ben sikur fle
dhe kerkon ne tradheti gjurmet e tua.
Erresira mori c'i perkiste
bukurine tende dhe gjumin tim,
dashuria jone pikepyetje dhe gabime,
ja cdo te thote te duhesh ne erresire.
Kur takohemi e shihemi ne sy
me kujton dashurine per te cilen
dhe ke qare,
por pas kraheve fshin syte,sigurisht,
ne dashuri te gjithe jemi nga pak
genjeshtare


ERA QE ME SHTYN TE REND

O Zot, dashuria gjithnje rilind
si Feniks nga zjarri i shuar

Pikezat e vogla, nje galaktike e pafund
mbi trupin tend si stuhi yjesh ndizen e shuhen
uji s'ka te reshtur
trupi s'ka te shuar
nen puthje te ngrohta qe s'kane te ngopur nga etja per ty.

Yjezimi i kalter tret kripen e lekures
ate pike det te jonizuar ne shpatullen tende
aryen, kur bota humbet fillin
e fajin ty ta hedh, e vetes ti besosh,
sa here tek ti dyshojne e s'te perfillin
por edhe dyshimet drejt ti gjykosh...
Ne mundsh te rrish ne pritje, nga pritja pa u lodhur,
e, kur t'urrejne, urrejtje mos t'ushqesh,
madje ndaj shpifjeve te rrish pa folur,
me thjeshtesi, me to pa rene ndesh...

Ne mundsh t'mendosh, por jo gjer ne shkaterrim,
te enderrosh, por jo si rob enderrimesh,
dhe t'i trajtosh njelloj e padallim
ngadhnjim e shpartallim burim mashtrimesh...
Ne durofsh dot qe theniet e tua te drejta
ne kurthe per trutharet, kopuket te t'i kthejne,
t'i shohesh te thyera gjerat me te shtrenjta
e prape t'i ndertosh me vegla qe nuk vlejne...

Ne mundsh fitoret qe ke korrur t'i flijosh
si ne kumar, ne nje te vetme loje,
te rrezikosh, te humbsh e prape t'ia fillosh
dhe humbjen kurre te mos e zesh ne goje...
Ne i detyrofsh dot muskul, nerv e puls e zemer
te te sherbejne edhe kur gjithcka duket e kote,
e te qendrosh kur s'ke asgje me vec vullnetit,
qe vetem fjalen "Qendro!" gjithmone te thote...

Ne mundsh te flasesh me maskarenj, por nderin tend ta ruash,
e t'ecesh perkrah mbretit pa krenari qe te verbon...
Nese armiku apo miku s'te bejne dot te vuash,
dhe gjithkend e cmon, por vec sa meriton...
Ne mundsh t'i mbushesh ti minutat aq te renda
me vepra qe peshojne
dije dhe mos ki asnje dyshim,
se jotja do te jete Bota me gjithe c'ka brenda,
dhe BURRE do te jesh o biri im!
A SONG
^^^^^^

In winter, when the fields are white,
I sing this song for your delight.

In spring, when woods are getting green,
I'll try and tell you what I mean.

In summer, when the days are long,
Perhaps you'll understand the song.

In autumn, when the leaves are brown,
Take pen and ink, and write it down.

---------------------------------------

I sent a message to the fish:
I told them "This is what I wish."

The little fishes of the sea,
They sent an answer back to me.

The little fishes' answer was
"We cannot do it, Sir, because -- "

I sent to them again to say
"It will be better to obey."

The fishes answered with a grin,
"Why, what a temper you are in!"

I told them once, I told them twice:
They would not listen to advice.

I took a kettle large and new,
Fit for the deed I had to do.

My heart went hop, my heart went thump;
I filled the kettle at the pump.

Then some one came to me and said,
"The little fishes are in bed."

I said to him, I said it plain,
"Then you must wake them up again."

I said it very loud and clear;
I went and shouted in his ear.

But he was very stiff and proud;
He said "You needn't shout so loud!"

And he was very proud and stiff;
He said "I'd go and wake them, if -- "

I took a corkscrew from the shelf:
I went to wake them up myself.

And when I found the door was locked,
I pulled and pushed and kicked and knocked.

And when I found the door was shut,
I tried to turn the handle, but --Ty te shikoj, dhe mendoj.
Pse valle kaq shume te dashuroj?, Pse valle kaq shume te enderroj?, Pse valle zemren time ti e le te renkoje?
Te them te dua, ti s'e degjon,
une e perseris, por ti prape se kupton. Pse valle ti nuk e imagjinon, ti e di, zemra ime per ty lengon.
Une prape vazhdoj
dhe vetem per ty mendoj. A po ndoshta dot nuk thua ?, se edhe une te dua.
Fjalet nuk me dalin,
ti duhet ta dish nga zemra ime e lodhur ato ty te flasin.
Te thone aq embel, te dua,
por ti pergjigjesh nuk kuptoj, cfare thua!
Une prape vazhdoj te mendoj
ty vazhdoj te te veshtroj. Pse valle ti mua dot s'me degjon?, te pakten degjo shpirtin tim qe te dashuron.
Se menduari nuk pushoj.
Se enderruaari prape vazhdoj. Se dashuruari zemra ime ndalon, ndonese ne te vertete ajo per ty renkon.
Tani me duket se jemi vetem.Te dashuruar,
nga qyteti dhe njerezia te harruar. Te them te dua. Jo me shume se une ty, ti thua.
Po pse valle une vetem enderroj,
me ty perse dot nuk harroj. Te keqijat e kesaj bote, thashethemet per gjera kote.
Valle a do vije ajo dite,
kur une te mundem te te perqafoj! Te behesh e imja, te behem I joti. Valle pse po me le te digjem se koti?

LITTLE THINGS IN LIFE

Too often we don't realize

what we have until it is gone


Too often we wait to long to say


"I'm sorry-I was wrong."


Sometimes it seems we hurt

the ones we hold dearest to our hearts;

And we allow foolish things

to tear our lives apart.

For too many times we left

unimportant things into our minds

And then it's usually too late

to see what's made us blind

So be sure that you let people know

how much they mean to you

Take that time to say the words

before your time is through.

Be sure that you appreaciate

everything you got

And be thankful for the

LITTLE THINGS IN LIFE

that means a lot.

VDEKJA NE BISEDIM

Kush e ka fytyren tende?
Te keqen dhe te miren
Te bukuren e paimagjinueshme
Te pafundmen linje trupore
Qe shprehet ne levizje
Ne ngjyrat dhe puthjet
Ne xhestet e mrekullueshme ne nate.

Pse moj jete,je dhurate,
Qe te bie rasti kot?
Pse te dha i fshehti fat,
Nje ndeshkim me tmerr ne bote?

C'esht'ai pushtet i nxire,
Qe prej hicit me ka thirre,
Qe ne shpirt me dha mundime,
Dhe dyshim ne mendjen time?

Pa nje drite e nje qellim,
Me rreh zemra ne shkreti,
Me mbush plot me pikellim
Jeta gjith monotoni.

Ti mos me pyet,pse kaq i menduar,
Ne mes defrimesh une rri gjithnje,
Perse veshtroj perqark i deshperuar,
Perse s'me josh as endrr'e jetes me;

Ti mos me pyet, pse porsi i huaj,
Qendroj, kur dashuria po me grish,
Edhe te dashur me asnjeren s'quaj,-
Kush desh nje here,s'digjet me serish;

Kush qe i lumtur,prap nuk lumturohet,
Se vec nje cas per ne gezimi ndrin,
Pastaj me tis te mallit na mbulohet,
Dhe shpirtin breng'e thelle na e nxin....

A DAY OFF?

So you want the day off. Let's take a look at what you are asking for.
There are 365 days per year available for work. There are 52 weeks per year in
which, you already have two days off per week, leaving 261 days available for
work.
Since you spend 16 hours each day away from work, you have used up 170 days,
leaving only 91 days available.
You spend 30 minutes each day on coffee break that accounts for 23 days each
year, leaving only 68 days available. With a 1-hour lunch period each day, you
have used up another 46 days, leaving only 22 days available for work.
You normally spend 2 days per year on sick leave. This leaves you only 20 days
available for work. We are off for 5 holidays per year, so your available
working time is down to 15 days.
We generously give you 14 days vacation per year, which leaves only 1 day
available for work, and I will be damned if you are going to take that day
off!
If this is not your case...oh well at least you might ask for a raise.

MOS LUAJ ME NDJENJAT-

Dashurine e lashe ne duart e tua,
dhe me ndjejat ti e dashur mos luaj.

Te besova gjithcka:
Trupin, shpirtin dhe gjithe zemren time.

Prandaj te lutem ti mos harro,
se po i humbe ato skthehen jo........

Shprese

O! moj shprese, moj bukuri
Ti na shoqno deri ne varr.
Ah! pa ti i mjeri njeri
Si do te ĹĄ bante kete barre.

Shprese ti me mbush me drite,
Thu, sot jam ne hidherime,
Valle a s'do te vije nji dite,
Te gezohet zemra ime?
!

TE KERKOSH

Kthehet pa reflekse dhe pa buzeqeshje,
Nen hijen e rende te mustaqeve,
Mermerime te pakuptimta,
Si ogur i pa shprehur qarte.
Kerkon nder deget e qipariseve
Per me te voglin zog,
Per ate zog qe kurre s'i mbyll krahet,
Qe i reziston stuhise.


NATA

E mbart horizontin e nates,
Shikon pertej zemres muzgun qe shtrin trupin.
E gjitha kjo ndjell mendime te pafajshme
ne syte e tu,
Pasione te zjarrta, krahe dhe jete,
Qe s'i shpiku aspak.

Nuk eshte nata qe te mungon,
Por fuqia e saj.VIA DEL CAMPO

Via del Campo c'e` una graziosa
gli occhi grandi color di foglia
tutta notte sta sulla soglia
vende a tutti la stessa rosa

Via del Campo c'e` una bambina
con le labbra color rugiada
gli occhi grigi come la strada
nascon fiori dove cammina

Via del Campo c'e` una puttana
gli occhi grandi color di foglia
se di amarla ti vien la voglia
basta prenderla per la mano

E ti sembra di andare lontano
lei ti guarda con un sorriso
non credevi che il paradiso
fosse solo li` al primo piano

Via del Campo ci va un illuso
a pregarla di maritare
a vederla salire le scale
fino a quando il balcone e` chiuso

Ama e ridi se amor risponde
piangi forte se non ti sente
dai diamanti non nasce niente
dal letame nascono i fiori
RRUGA E FUSHES

Rruges se Fushes eshte nje vajze e dlire
Me sy te medhenj te jeshilte
Qe nga mbremja deri ne te gdhire
U shet te gjitheve te njejtin trendafil

Rruges se Fushes eshte nje vogelushe
Me buzet teper te kuqe
Sy gri ngjyre e asaj rruge
ku hedh hapin celin lule

Rruges se Fushes eshte nje lavire
Me sy te medhenj ngjyre jeshile
te flesh me te nese ke deshire
do mjaftonte perdore ta mirrje

Dhe do te te dukej sikur ku po ven
Ajo te sheh e buzeqesh
Nuk e dije qe parajsa vete
Aty se pari paska qene

Rruges se Ares shkon nje i zhgenjyer
Duke e lutur per t´u martuar
Tek ngjit shkallet e ka vezhguar
Deri kur ka mbyllur dyert

Dashuro dhe qesh nese dashuria te pergjigjet
Qaj me ze te larte nese nuk te degjon
Nga diamantet asgje nuk buron
Kurse celin lule nga renkimet
"Jeta eshte mundesi, perfito nga ajo. Jeta eshte e bukur,adhuroje.
Jeta eshte enderr, jetoje. Jeta eshte sfide, perballu me te.
Jeta eshte loje, luaje. Jeta eshte detyre, plotesoje.
Jeta eshte e shtrenjte, vleresoje. Jeta eshte pasuri, ruaje.
Jeta eshte dashuri, shijoje. Jeta eshte mister, zbuloje.
Jeta eshte dhimbje, sfidoje. Jeta eshte kenge, kendoje.
Jeta eshte tragjedi, shmangiu. Jeta eshte fat, perfito.
Jeta eshte aventure, kujdes. Jeta eshte shume e çmuar, duaje.
Jeta eshte lufte, mesohu dhe me te. Jeta eshte jete, lufto per te..."
-MOS LUAJ ME NDJENJAT-

Dashurine e lashe ne duart e tua,
dhe me ndjejat ti e dashur mos luaj.

Te besova gjithcka:
Trupin, shpirtin dhe gjithe zemren time.

Prandaj te lutem ti mos harro,
se po i humbe ato skthehen jo........
Te kujtoj dhe nuk kuptoj
A do t'kuptoj ndonje here
Prej nga me erdhe ti
A thua dole nga zjarri
Shkendije e Perendise
Dhe mbushe boten me
Aromen e vdekjes se lehte
Qe zbret nga malet si zogjet
Kur nisen ne jugun e nxehte.

Ne pllemben time ti erdhe e merdhire
Si trumcak
Na ishte dimer, vetmi, e me the
S´do t'shkojme shume larg
Dhe mbushe boten me
Aromen e vdekjes se lehte
Qe zbret nga malet si zogjet
Kur nisen ne jugun e nxehte.

Te kujtoj dhe nuk kuptoj
Nuk e di a te bera vete
Dhe nuk e di a te humba vete
Apo do te kthehesh ndonje here
Te kujtoje dhe nuk kuptoj
Nuk e di a te bera vete
Apo ndoshta ti zbrite nga qyejt
Si shiu ne pranvere.
TE KERKOSH

Kthehet pa reflekse dhe pa buzeqeshje,
Nen hijen e rende te mustaqeve,
Mermerime te pakuptimta,
Si ogur i pa shprehur qarte.
Kerkon nder deget e qipariseve
Per me te voglin zog,
Per ate zog qe kurre s'i mbyll krahet,
Qe i reziston stuhise.


NATA

E mbart horizontin e nates,
Shikon pertej zemres muzgun qe shtrin trupin.
E gjitha kjo ndjell mendime te pafajshme
ne syte e tu,
Pasione te zjarrta, krahe dhe jete,
Qe s'i shpiku aspak.

Nuk eshte nata qe te mungon,
Por fuqia e saj.

Atehere kur zemra flet

Ne qiellin e larte mbreteronte kaltersi
por,rete vallzonin vallen e tyre.

Ne shtrengonim njeri tjetrin ne gji dhe heshtnim.
Heshtje,e jo vaje,
dhembje,e jo lot.

Tetova e Maqedonise kendonte kengen e saj,
kengen e dhimbshme e monotone.

Nje pike shiu ra ne maje te Sharit
dhe krijoi nje ortek te akullt.
Nje pike loti rreshqiti faqeve te tua
e pas la vrrage perveluese.

Lamtumire - te thashe.
"Jo,se do te te pres" - belbezuan buzet tua si ne vaje.

E duart e zgjatura kah une,
perqafuan heshtjen!

Vetem vringellima e nje kose ndegjohej
nga livadhi buze Tetoves.

Une ika me nje çante pas shpine,
kurse pas lash ty,
lash nje pjese te zemres sime,
lash dashurine -
vetveten.
E me vete mora fantazmen time,
mora hiçin.
Ah,rinia jone

Kenge e dridhur si tel lahute,
ze i humbur Malit te Sharit,
ender ne enderrat tona,
gure ne zemrat tona.

Ah,rinia jone.

Rrodhi vrullshem
si përronjet e Malit te Sharit,
e pas la gjurme,
la dhembje,
la plage ne jeten tone.

Ah,rinia jone.

Deshem t`a gezojme
por e lotuam,
deshem t`a shijojme
por na e helmuan,
deshem t`a jetojme
por e lame me gjak.

Ah,rinia jone.

Lindi ne Dimrin e Madh,
u rrit ne netet me shi,
trendafil ne mes te shkembit shpertheu,
e ererat e humben ne pakufi.

Ah,rinia jone.

Kenge e dridhur si tel lahute,
ze i humbur i Malit te Sharit,
enderr ne enderrat tona,
gure ne zemrat tona.

Ah,rinia jone,
treti ne pakthim.
Mos me kerko

Mos me kerko
neper te çarat e shkembit
te plasur nga
malli
as tek varri i dashurise
se ndryshkur
se qiriun e jetes sime
do ta ndeze
kenge e pergjakur
e bilbilit.Kush je ti

Kush je ti qe zgjon enderrat
e t`pergjumura nuk i le
kengen tende ta degjojme
apo te heshtim
me duar te thyera
s`ndertohet kala
fol si te quajne
kush je ti pra.
Zemerheshtur e krahehumbur
ty te do engjell a djall
ik nga vdekja - lehte si flutur
se per ty tash kam nje mall
shkendije drite e qiell i kalter
kaltersi e lare me lot
shkemb harrese e varr furtune
zgjohu nje here
e shiko sot
mergimtare i se vertetes
ti qe je zjarr e hi
emrin tend thuaja vetvetes
se tash s`po pyesin
se KUSH JE TI.Fatkeqesi

Te plasesh se qari e se vajtuari
eshte fatkeqesi
Ta vrasesh sorkadhen
prape eshte fatkeqesi
Ta shembesh Shkembin e vetem
e te tjeret t`i harrosh
- po ashtu fatkeqesi
T`i biesh murit me koke
per te pare ç`ka ne mes
- njesoj eshte
...
Ta humbësh ate qe e ke
per koke tende e faj te askujt
T`i biesh kitares ku s`te degjon kush
Te ecesh mbi zjarr
per t`i lare mekatet tua
te luash me vetveten
e ne burg te mos jesh
te ç`mendesh se foluri
ku askush s`te kupton
- eshte fatkeqesi
Me mire te ikish diku larg
qe te takosh mikun "tend"
se prape ke per te bere fatkeqesi.
Ka diçka

Mes jetes e vdekjes - ka diçka
ne mes te krahrorit leviz

nje Shkemb
e bjeshke s`do e lere te behet.
Diçka po me pervelon e ç`eshte s`e di
por ka diçka
Djegie te paflakshme ndjej
e zemra kerkon vendin e saj te ri.
Ka diçka qe me shtyn te leviz
te kercej thepa e
te ik nga uni im.
Diçka qe tret ne tym e s`e ndjen dot.
Ka diçka qe me therret e
udhen s`ma tregon.Takimi me nenen
(Pas 16-te vitesh)

Sa qenke vyshkur,
O rrudhe e ballit tim?!

Sa qenke thinjur,
O thinje e kokes sime?!

Sa qenke lodhur,
O lodhje e vetmise sime?!

Sa qenke plakur,
O pleqeri e rinise sime?!

Dhe prape qenke e forte,
O fortese e truallit tim!Evrope te therras

Hej,ty te therras
ty te tregoi!
Une kam mbier prej tokes
kjo toke mua me lindi.

Valle te duket pak ?
Valle s`te duket hiç ?

Ketu jam qe me diellin
jam me i vjeter se hena
ketu me eshte fikur zjarri
ketu me eshte plakur gjaku.

Kur do te turperohesh plakushe ?
Kur do te turperohesh gjarprushe ?

Hej,ti,ty te therras
ty te tregoi :
Jam bima e pare e Ballkanit.
I pari te dhashe frut.

Valle pse me perbuze ?
Valle deri kure ?
Enderrime

Kah t`shkojsh rruges kah Piroki,
shef nje shtepi,me kulem t`rrafsht
aty m`rrin zemra me malle
ca me vaj e ca me gaz.

Aty eshte mire me jetue
çdo mengjes t`kendon bylbyli
t`kenaqet shpirti tuj shikue
matan maleve si lind dyelli.

T`kisha mujt me u ba zog,
e n`ate vend tinzisht me shkue,
me malle t`madh me e shique
pak me qajt,pak me pushue.

Aty rri nje nene e vuajtur,
me trup te lodhur nga merzia,
shikon rrugen si prej s`largu,
mos po i vjen djali te shpia.

E kthen kryet si me pertese
leshon ofshame t`lodhur prej mallit,
kur e shef ç`fare moti ben,
i lutet zotit qe se ka djalin.

E shurdhuar nga qetesia,
n`ate shtepi,dikur plot zhurme
e mbane zemren me enderrime -
ndoshta behet si dikur !
Si s`te pashe kur u nise

Kur te vije vjeshte e ftohte
e perzier me shi,
do te pres me padurim
kur do te kthehesh ti.

Ti shtegtare bishtgershere
a do me tregosh
vendin tim si e ke lene,
Piroki si eshte ?

Si s`te pashe kur u nise
per me shkue n`ate ane,
te te jape nje porosi
qe ne shpirte e mbaje ?

E te shkosh buze nje kanali
buze nje mali te tere,
te shiqosh nje shtepi perdhese
e nje nene te mjere.

Epo ndoshta tash je shkue
e ate shtepi e shiqon,
ndoshta mu ne çati te saj
çerdhen tende e nderton ?

Une dikur aty kam ndejtur
kam loze si femi,
tani ti nderton çerdhen
mu ne ate shtepi.

Do te shetitish fshatin tim
fushe me fushe,e perrue me perrue,
dhe te lutem kur te vijsh
per te gjitha me me tregue !

Per ate fshat ku kam ndejtur
ku shtatembedhjet vite i kam shkue,
ku kam qajtur,ku kam qeshur
rinin time ku e kam kalue.

Ndoshta shkon ne shkollen time
ku kam mesuar ABC-ne,
aty ku per here te pare
kam mesuar per memedhene.

Kur te bije muzgu e te kthehesh
mbremjeve n`çerdhe me pushue,
do te shiqosh nenen time
punet e dites tu`i mbarue.

E do te ulet me pushue
jo nga lodhja por,nga malli,
kur te ndegjon ty tuj kendue
do ti shkon mendja ke djali.

Do ti shkojne dy pika loti,
lot nga malli - lot per djale,
do te te thote : oj dallendyshe
pse s`ma thue vetem nje fjale ?
U thyen dy kohe

Vdekje - lindjet tona numeruam ate nate
Kur shikoheshim sy me sy
balada me kenge zjarri
fshiheshin ne brendi
Erdhe me nje pushke te gravuar
nga mbikohet
e pime uje gurre percjelle me melodine
e gurgullimes se saj e ushtimes se moteve
e u ushqyem me kripe mbi buken kollomoçe
Ne enderr me vinte nje kalores me nje Nuse
Ne ballin tend lexoja qendresen
ku fantazmat thehen
bjeshket përcjellin jehonen
ata vijne por nuk kthehen.

Tetovare

Me thuaj ti tetovare
Me ke te te krahasoj ?
Me henen,
Me yjet,
Me diellin,
Me shijen e jetes,
Me jehonen e se vertetes,
Me nimfat antike,
Me zanat kreshnike
Apo me syte dhe zemren time ?
Eja te te shoh
E vetmja shprese e imja.
Se syte e mi
I kallin flake feneret e qyellit
E behen me te shndritshem
Se rrezet e diellit
Kur shofin syte e tu qyellore.Shekujt e mashtruar

Njezet shekuj para diteve te mia
Neper brigje me digjet gjelbrimi
Si zemra ime

Njezet shekuj te humbur
Te hapave te ikur
Vranesira e ndane me goten e thyer

Para rrezeve te zbutura
Mes pikave te rralla te shirave
Lahen engjujt
E une
Me se te lahem ?
Me rrezen e djegur te mallit
Apo me tingujt e vetmise ?

Heshtja theret zerin
E hiri me ndeze bebzen
Ne rruget qe vjellin hapa tragjik

Shekullit i jap forme
Vetem me copat e diteve te thyera
E vdekjen e ruaj ne thonj

Me afer e kam nje shekull te paardhur
Se nje ore te shkuar,
Atehere,nje shekull ka ikur
Vetem nje ore e pres -
Te vdes.Per dashurine

Kitare... Ne telat e tu fshehur rine
Melodite e shekujve qe shkuan
Dhe te shekujve qe me vone do te vijne.
Sa i lumtur do te isha te di
T'i zgjoj te gjitha ato melodi'
E veçanërisht ato qe u kenduan
E do kendohen
per dashurine.Po ti iken

Ti erdhe
me buzeqeshjen e paqes ne shpirt
dhe ne zemer kishe endren e lumturise.

Ti u ndale
e t'u duk
se qyejte u hapen para teje
e mendove te kerkosh diçka
qe s'ta jep dot jeta.

Ti vendose te qendrosh
E pikerisht atehere lumturine e humbe
se te VERTETEN kerkove.

Qetesia t'u prish.
S'ka me qetesi.
E nje mase vigane u shemb permbi ty.

Ti do t'ikish
mes fragmentesh te coptuar horizontesh,
me shperthimin e dyshimit ne shpirt,
duke pasur harrimin si qellim,
i pafuqishem.

Po ti do t'ikish.
Dhe e VERTETA do te mbetet
(sa keq) edhe per breza te tere e pazbuluar.
Do te mbetet pas teje pergjithnje
ketu, atje, kudo, e pafund, terheqese
e do t'i ndjelle te tjeret ne po ato enderime.
Por....

Ti po iken.